Соопштенија и новости

најнови случувања во уличиштето и околу него

Посета на Измир, Турција во склоп на проектот „Еразмус+ Климатска Акција“ (Галерија)

Во периодот од 20 до 27 октомври во градот Измир, Турција, се реализираше првата мобилност со ученици во рамките на проектот „Еразмус+ Климатска Акција“– проект кој започна да се реализира од септември оваа година, со поддршка од Европската комисија преку Националната Агенција за Европски образовни програми и мобилност во Македонија. Во проектот учествуваат претставници од земјите партнери во проектот – Македонија, Германија, Италија, Чешка, Норвешка и Турција. За време на средбата се одржаа повеќе работилници и презентации. Исто така, сите учесници имаа можност да проследат традиционални танци и хорски изведби на приредбата која се одржа во дворот на училиштето со која нашите домаќини се погрижија уште еднаш да ја покажат својата гостопримливост и љубезност. Покрај работните задачи, нашите домаќини се потрудија да ни претстават и дел од својата култура, храна но и културно-историски знаменитости во градовите Сеферихисар, Сиринџе, Фоча како и античкиот град Ефес. Од средбата си заминавме исполнети со многу позитивни емоции и секако впечатоци за земјата домаќин но и за луѓето.

Одбележан патрониот празник на ОСУ "Мирко Милески" (галерија)

Традиционално, како и секоја година, на 1-ви октомври се одбележува патрониот празник на нашето училиште во чест на народниот херој Мирко Милески. И оваа година празникот беше одбележан со богата културно-уметничка и училишна програма во која учество зедоа ученици од нашето училиште кои учествуваат во училишниот хор, училишните бендови, културно-уметнички друштва, ученици од медицинската струка, ликовниот клуб, "Црвен крст", итн. На прославата учествуваа голем број ученици, професори, претставници на Сојузот на борците, Извидничкиот одред "Мирко Милески", гости од локалната самоуправа, армијата, останатите локални училишта, итн. Прославата заврши со скромен коктел во просториите на училиштето.

Сите написи

Екскурзија Италија - Франција 2019 (галерија)

Традиционално, како и секоја година, учениците од III година при ОСУ "Мирко Милески" - Кичево заедно со нивните класни раководители и директорот на училиштето беа на научно-рекреативна екскурзија. Оваа година година екскурзијата се одржа во периодот од 25-ти до 31-ви Мај, а беа посетени културно-историски споменици на теритоијата на Италија и Франција.

Објавени списоците за полагање Англиски јазик

Списоците со распоред за полагање на предметот Англиски јазик во јунската испитна сесија од државната матура се објавени на огласна табла (кај поранешната библиотека) пред канцелариите.

Прослава на Денот на Св. Кирил и Св. Методиј

Традиционално, како и секоја година, професорите од ОСУ "Мирко Милески" - Кичево го прославија 24-ти Мај - Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Св. Методиј со литургија во соборниот храм "Св. Петар и Св. Павле" во Кичево.

Учество на модната ревија "Trash fashion 2019"

Ученици од нашето училиште под менторство на проф. Нела Митреска учествуваа на Trash fashion 2019. Учениците од О.С.У,,Мирко Милески" се претставија со креацијата Пролетен венец изработена од материјали кои се рециклираат,а исто така учествуваа и во креативни работилници.

Trash Fashion-Macedonia, претставува натпревар наменет за средните училишта во Македонија кои се вклучени во првата и втората година од програмата „Интеграција на еколошката едукација во македонскиот образовен систем“ која ја импелемнтира ОХO во соработка со Министерството за Образование и наука.

Целта на настанот, покрај приклучувањето кон светските напори и акции кои се спроведуваат на овој ден, е подигнување на свеста кај учениците и пошироката заедница за значењето и зачувувањето на природата и реупотребата на отпадот.

Оваа идеја претставува еден начин со кој се анимираат учениците да се вклучат во  изработка на облеки и модни додатоци, со што тие стекнуваат знаење и навики за реупотреба на материјалите.

Матурска вечер 2019 (слики+видеа)

Неколку слики и видеа од прекрасната матурската вечер на генерацијата 2015-2019 која се одржа на 20.05.2019 год. во Ресторан "АТВА" - Кичево.

Традиционална прослава на матурантите (галерија)

Како и секоја година матурантите од ОСУ "Мирко Милески" со песни и со ора во дворот на училиштето, плоштадот и по улиците на Кичево го прославуваат крајот на наставната година и нивното школување во нашето училиште.

На сите матуранти колегијумот при ОСУ "Мирко Милески" им посакува добар помин на матурската вечер, успех на матурските испити, и успех во понатамошната кариера.

Месечен билтен

Следете не на